  • Status : Out of StockSKU:LIMBACHUAV275EGL
  • Was:0
  • Now:
    0
      Qty.Range(unit) Price(per unit) Discount
      1 0 No
      * Discounts may vary based on options above
    Wholesale inquiry
    Quote the freight after you click "Add to Cart"
    Customers Who Bought This Item Also Bought
    Product Tags
    • Product Details
    • Manual
    • Video
    • Spare Parts
    LIMBACH L275E Engine (5-6 weeks testing and Ready TO Ship)
    Generator/Alternator: 14V 1200W or 28V 1200W Optional
    Ignition Leads=Shielded Ignition Leads
    Al coupling=Alternator/Generator coupling Kit
    L 275E" - 15 kW
    Power 16 kW / 7200 rpm
    Displacement 274 cm3
    Weight 7.2 kg with magneto ignition
    1:25 for mineral oil or 1:50 for synthetic oil
    Performance ..............................................................
    15 kW (20 HP) at 7200 rpm
    Bore .......................................................................................... 66 mm / 2.60 inch
    Stroke ....................................................................................... 40 mm / 1.57 inch
    Crankshaft ....................... Drop forged, one piece utilizing 2 split connecting rods
    Cylinders ........................................ Casted aluminum alloy, with Ceramic coating
    Carburetors ......................... 2 diaphragm all position carburetors, without choke
    Starter .............................................................................................. 12 V, 0.3 kW (Optional)
    Generator ........................................................................................ 28 V, 1200 W (Optional)